Lehet ésszel Tinderezni, és nem csak egyéjszakás kalandokba futni. Tippek, ötletek bő egy év tapasztalatai alapján.
Tinder sem különbözik alapvetően egyetlen más online társkereső célkitűzésétől: partnert találni magunknak. Amiben radikálisan más az a szédítő sebessége. A száguldás nagy adrenalinnal jár, és a Tinderre regisztrálni olyan változás mintha egy egyhatos Opel Astrából egy hatszáz lóerős Ferrariba ülnénk át. Sok hajmeresztő dolgot is hozhat, ezért nem árt óvatosan bánni a gázpedállal. Számos írás született már a témában, hogy mennyire szex orientált az oldal, vagy milyen silány a felhozatala. Ezt a képet szeretném kicsit árnyalni. Lehet a Tinderen normális kapcsolatokra is lelni, de ehhez érdemes pár tanácsot megfogadni:
1. Jó saját profilképek kiválasztása. Triviálisnak hangzik, de ezen nagyon sok múlik milyen minőségű match-eink lesznek. A jó profilkép önazonos. Érdemes spontán készült képet választani főleg, amelyen természetesen viselkedünk. Lehet, hogy életünk egyik fénypontját jelentette a barcelonai Sagra Da Familia vagy a thaiföldi James Bond Beach fehérhomokos partjának felkeresése. De ikonikus turista látványosságok előtti pózolás nagyon sablonos dolog. Próbáljunk valamilyen eredeti képet keresni, ahol az adott szituációban az érzelmeink tükröződnek arckifejezésünkön. Jó választás kedvenc elfoglaltságunk, hobbink közben készült fotót is feltölteni. Ha gyermekkel is rendelkezünk (nem kevesen!), inkább a bemutatkozó leírásban utaljunk erre, ne a skacokkal pózoljunk. Azt sugallhatja, hogy egyéniségünk összeolvadt a gyerekkel. Fürdőruhás vagy sokat sejtető fényképek rendkívül sok "félreértést" eredményezhetnek. Hacsak nem az a célunk, hogy picit provokáljuk a másik nemet, célszerű ezeket kerülni.
Filterek, smile-ik, jópofa nyuszifülek a profilképünkön, vicces képek. Ha lélekben húszévesnek érezzük magunkat, de biológiai korunk a negyvenhez közelít, ezzel nincs önmagában gond. Csak ne panaszkodjunk, hogy néhány randi után rájövünk, a jófejnek gondolt partnerünk viselkedése gyerekes, netán még az is kiderül az anyjával lakik. Érdemes észben tartani Csernus doki mondását: "Kislányok kisfiúkat találnak maguk mellé, Nők pedig Férfiakat". És fodítva ugyanígy természetesen.
2. Bemutatkozó leírás. Röviden, lényegre törően írjunk magunkról pár gondolatot, de azt feltétlenül. Bemutatkozó gondolatok hiánya nemcsak zárkózottságra utalhat, azt is sugallhatja úgy állunk hozzá, hogy majd a partner teperjen kicsit, érdeklődjön irántunk. Ha gondolkodásunk tradícionális, hagyományokat tisztelő, az fontos érték. De nem biztos, hogy jó helyen járunk a Tinderen amire a nyitottság és a progresszivitás a jellemzőbb. A számunkra feltétlenül fontos vagy épp kizáró dolgokat fontos előre közölni, de nem szerencsés túl sok ezekből. (Hacsak fel nem vállaljuk, hogy válogatósak vagyunk.) Érdemes akár csak címszavakban írni pár dolgot magunkról, ami a későbbi beszélgetés megkezdését is megkönnyíti. Magasság és súly adataink ha nem derülnek ki a képeink alapján, elsődlegesen szokták érdekelni a partnert, ezeket jó feltüntetni.
A jó profilképek és bemutatkozó leírás alapjai annak, hogy kialakulhasson önmagunkról egy kép a másik félben. Ezzel elejét vehetjük annak, hogy a másik a saját vágyait, elképzeléseit, illúzióit vetítse ki ránk, ami számos félreértés és csalódás forrása lehet.
3. Megfelelő életkor szűrési tartomány beállítása. Ez tipikusan az téma ami Városligeti műjégpályánál is sikosabb lehet: vágyaink találkozása a realitással. Számos kezdő tinderező kedvét szegi amikor azt tapasztalja, a kiszemelt - általában fiatalabb - korosztályból kevés Match jön össze. Szerencsés esetben ez a visszajelzés egy hosszabb önismereti munka fontos kezdő állomása, és nem az oldal silány felhozatalának hibáztatásába torkollik.
4. Balra vagy jobbra húzni? Jó Match-ek jó szelektálás után születnek. Ha az elsődleges képe az illetőnek szimpatikus, nézzük meg jobbra húzás előtt a többit is. Ha még továbbra is tetszik az illető, érdemes a bemutatkozó szövegre is rápillantani döntés előtt. Leírva ez talán sok időnek hangzik, valóságban nem tart tovább 3-4 másodpercnél. Ugyanez érvényes elutasítás esetén is. Hacsak nem eleve unszimpatikus valaki, igyekezzünk döntésünket több benyomás alapján meghozni a pár másodpercnyi kereten belül. A most belájkolom, aztán majd max törlöm később hozzáállás olyanoknál működik, akik aktívan frissítik az ismerős listájukat. Sokan vannak akik az igazit keresik (csinos, okos, értelmes, jófej, stb) de gyűjtögetik mellette a kevésbé ideális jelölteket is, mondván ha nincs más, jó lehet ő is.
Ez a mentalitás ott szokott gellert kapni, hogy egy idő után tucatszám lesznek olyan párjaink akik igazából nem tetszenek, ők nem kezdeményeznek, és mi sem akarunk igazából feléjük nyitni. Megint csak oda futhat ki a dolog, hogy gyenge az oldal felhozatala, és nem pedig mi választottunk felületesen, vagy rosszul.
5. Egyéjszakás kaland vs. komoly kapcsolat? Ami férfi oldalon az egyéjszakás kalandok hajszolása, akár hazudozások árán is, az női oldalon a kizárólag komoly kapcsolatot keresők széles tábora. Illúziókban élnek, és egyik tábor sem szeretne kockázatot vállalni. Kapcsolattal én úgy vagyok mint a terhességgel: Nem lehet komolyan vagy csak éppen hogy terhesnek lenni. Kapcsolat az kapcsolat. Én döntök arról mibe megyek bele. Csak annyira lehet hitegetni engem, amennyire hagyom magam. Az ismerkedési fázis, chatelés, beszélgetés, első randik arra vannak, hogy feltérképezzük a másikat, amiben lehetnek járulékos kockázatok. Ha nem szeretünk egyedül élni, akkor vállalnunk kell az ismerkedéssel járó esetleges csalódásokat, érzelmileg nem zárkózhatunk be. Ha állott a levegő a lakásban és úgy döntünk szellőztetünk, akkor a zaj és a bogarak is bejöhetnek az ablakon. Ez a műfaj sajnos igényel némi bátorságot és nyitottságot.
Az elmúlt év során több reményteljes kapcsolat próbálkozásom volt a Tinderen, és mindössze egyetlen egy éjszakás emlékem. Volt ami egy, volt kapcsolat ami három hónapig tartott. De még nem adtam fel.